Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

Üniversitesi

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Tanıtımı

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye’nin başkenti Ankara’da yer alan bir devlet üniversitesidir. 1924 yılında kurulan Devlet Konservatuvarı, zaman içinde farklı sanat disiplinlerinin de eklenmesiyle bugünkü üniversiteye dönüşmüştür. Üniversite, müzik, tiyatro, sinema, görsel sanatlar ve tasarım alanlarında eğitim vermektedir.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin bünyesinde 4 fakülte, 1 enstitü ve 1 konservatuvar yer almaktadır. Müzik, tiyatro, sinema, görsel sanatlar, moda ve tekstil tasarımı, endüstriyel tasarım, iç mimarlık ve çevre tasarımı gibi farklı sanat disiplinlerinde lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunulmaktadır.

Üniversitenin amacı, öğrencilerine teorik ve pratik bilgilerle donanımlı bir sanatçı veya tasarımcı olma yolunda yardımcı olmaktır. Bunun için öğrencilere geniş bir yelpazede eğitimler sunulmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin kendilerini geliştirebilecekleri ve sanatsal üretimlerini sergileyebilecekleri atölye, stüdyo ve laboratuvarlar bulunmaktadır.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, akademik kadrosuyla da dikkat çekmektedir. Öğretim üyeleri, alanlarında uzman ve deneyimlidir. Ayrıca, üniversitenin ulusal ve uluslararası alanda yürüttüğü projeler, öğrencilerin sanatsal faaliyetlerde bulunmalarına ve dünya çapında bilinirlik kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

Sonuç olarak, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye’nin en saygın ve prestijli sanat okullarından biridir. Üniversitenin öğrencilerine sunduğu eğitim ve olanaklar, sanatsal kariyerlerinde başarılı olmaları için önemli bir temel oluşturmaktadır.

Üniversite Özellikleri

Kuruluş Yılı:
Öğrenci Sayısı:
Yabancı Öğrenci Sayısı:
Akademisyen Sayısı:
Laboratuvar Sayısı:
Yurt Kapasitesi:
Öğrenci Kulübü Sayısı:
Spor Tesisi Sayısı:
Spor Takımı Sayısı:
Sosyal Medya Linkleri:
2017
367
0
0
5
560
6
0
0

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont./YerTaban PuanıBaşarı Sırası
Ankara Müzik Ve Güzel Sanatlar Üniversitesi (Devlet)Radyo ve Televizyon ProgramcılığıTYT30/31309,91698.523
Ankara Müzik Ve Güzel Sanatlar Üniversitesi (Devlet)Geleneksel El SanatlarıTYT20/21294,45862.396

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Nerede?

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Benzer Üniversiteler