İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

İçerik Rehberi

Toptalent.co İngilizce Testi, değerlendirme için popüler CEFR standardını kullanır. Altı referans İngilizce seviyesi, bir bireyin dil yeterliliğini derecelendirmek için küresel standart olarak yaygın olarak kabul edilmektedir.

CEFR İngilizce seviyeleri, tüm modern İngilizce dil kitapları ve İngilizce dil okulları tarafından kullanılmaktadır. Özgeçmişlerinde (özgeçmiş, CV, Europass CV) ve diğer İngilizce seviye referanslarında CEFR seviyelerinin kullanılması tavsiye edilir. Burada, küresel İngilizce değerlendirme programlarına yaklaşık eşdeğeri olan dil yeterlilik düzeyi için CEFR tanımlayıcılarını listeliyoruz.

İngilizce seviye testi ile seviyeni ücretsiz öğren, İngilizce sertifikanı CV’ine hemen ekle! Uluslararası alanda kabul gören İngilizce seviyeleri A1, A2, B1, B2, C1, C2 olarak belirlenmiştir. Toptalent.co’nun sunduğu Ücretsiz İngilizce Seviye Belirleme Testini çözerek İngilizce seviyeni hemen öğrenebilirsin. İngilizce sertifikası alarak CV’ine hemen ekleyebilirsin!

A1 İngilizce Seviyesi – Başlangıç (Beginner)

A1 seviye İngilizce, İngilizcede öğrenilen temel bilgileri ve konuları ifade eder. A1 seviyesi, çoğu zaman başlangıç veya beginner düzeyi olarak ifade edilir. İngilizce öğrenmeye başlanılan seviye A1 seviyesidir. Oldukça temel düzeyde bir dil seviyesidir.

A1 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) ilk seviyedir. A1 İngilizce seviyesinde basit ve rutin işleri sorunsuz bir şekilde halledebilir ve günlük durumlarla başa çıkabilirsiniz. Basit ihtiyaçlarınızı ifade edebileceğiniz bir yeterliliğe sahip olursunuz; tarihleri/saatleri/sayıları anlamak, insanlarla tanışmak, yer/yön sormak, sipariş vermek gibi konularda İngilizce dilini kullanabilirsiniz. Başlangıç (Beginner) A1 Seviye Testine Başla.

A2 İngilizce Seviyesi – Temel (Elementary)

A2 İngilizce seviyesi, başlangıç üzeri, temel seviye İngilizce bilgisini ifade eder. A2 İngilizce seviyesinde basit günlük konuşma diyaloglarını, basit cümleler kurmayı rahatlıkla yapabilirsiniz.

A2 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) ikinci seviyedir. A2 İngilizce seviyesi, yabancı bir ekip ile proje yönetimi, yurt dışı satış, ihracat gibi bölümlerde çalışılmayacaksa, birçok şirket için minimum işe alım seviyesidir. Temel (Elemantary) A2 Seviye Testine Başla.

B1 İngilizce Seviyesi – Orta (Intermediate)

B1 seviye İngilizce, temel dil bilgisi konularının yanı sıra en çok kullanılan kelimeleri öğrendiğiniz seviyedir. Ardından günlük hayatta sıkça kullandığınız ve işinize yarayacak yeni dil bilgisi kurallarını öğrenirsiniz.

B1 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) üçüncü seviyedir. Boş vaktinizde, okulda, işte ve aile ortamında sıklıkla karşılaştığınız konuşmaların ana konusunu anlayabilirsiniz. İngilizce konuşulan bir ülkeye gittiğinde birçok durumla başa çıkabilirsiniz. Kişisel ilgi alanı, ailevi konular hakkında fikrinizi belirtecek basit cümleler oluşturabilirsiniz. Tecrübelerinizi ve geçmişte yaşadığınız olayları, hayallerinizi anlatabilirsiniz. Orta (Intermediate) B1 Seviye Testine Başla.

B2 İngilizce Seviyesi – Orta Üstü Seviyesi (Upper Intermediate)

B2 seviyesi İngilizce, çoğu dil bilgisi konusuna hakim olduğunuz ve kelime bilginizin birçok alanda konuşmak için yeterli hale geldiği noktadır. Aynı şekilde konuşma ve dinleme yetenekleriniz de diğer insanlarla iletişim kurabileceğiniz seviyeye gelir.

B2 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) dördüncü seviyedir. Kendi alanınızın teknik detayların da olduğu somut ve soyut konular hakkındaki metinleri okuyabilir ve anlayabilirsiniz. Anadili İngilizce olan kişilerle, iki tarafın da zorlanmayacağı, nispeten akıcı olacak şekilde iletişim kurabilirsiniz. Herhangi bir konu hakkında avantajları ve dezavantajları açık ve anlaşılabilir bir şekilde metinler yazabilirsiniz. Orta Üstü (Upper Intermediate) B2 Seviye Testine Başla.

C1 İngilizce Seviyesi – İleri (Advanced)

İngilizce C1 seviyesinde dil bilgisi konularına hakim ve geniş bir kelime dağarcığına sahip olursunuz. Konuşma ve karşınızdakini anlamak konusunda sorun yaşamazsınız. Akademik ve profesyonel dilde konuşmalar gerçekleştirebilirsiniz.

C1 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) beşinci seviyedir. Zor konularla ilgili uzun metinleri okuyabilir ve tam olarak kavrayabilirsiniz. Rahat bir şekilde kendini akıcı ve anlık olarak ifade edebilirsiniz. Dili profesyonel, akademik ve sosyal amaçlarla esnek bir şekilde kullanabilirsiniz. Zor konular hakkında bağlaçların, karışık cümlelerin bulunduğu zor cümleleri doğru bir şekilde kurabilirsiniz. İleri (Advanced) C1 Seviye Testine Başla.

C2 İngilizce Seviyesi – Anadil Seviyesi (Proficient)

C2 seviyesi İngilizce, herhangi bir sorun yaşamadan cümleleri okuyup anlayabildiğiniz en üst seviyedir. Neredeyse kusursuz bir şekilde insanlarla anadiliniz gibi iletişime geçebilirsiniz ve rahatlıkla konuşabilirsiniz.

C2 İngilizce seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) en üst seviyedir. Okuduğunuz ve duyduğunuz her şeyi tam olarak anlayabilirsiniz. Sözlü ve yazılı tüm bilgileri özetleyebilir ve baştan yazabilirsiniz. Kendini anlık, akıcı ve net bir şekilde ifade edebilirsiniz. Anadil (Proficent) C2 Seviye Testine Başla.

Gönderiyi Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp

Yorum yapın