Pilotaj Nedir? Pilotaj Bölümü Ne İş Yapar?

İçerik Rehberi

Küçükken kimimize “Hangi süper güce sahip olmak istersin?” diye sorduklarında görünmez olmak, insanların içinden neler geçtiğini bilmek, hatta belki ışınlanmak ve bazen de uçmak derdik! Tabii ki artık bu bir süper güç veya hayal olmaktan çıktı. Pilotaj bölümü ile bu büyülü duyguyu sizler de tadabilirsiniz.

Herkesin ilgi alanı ve yetenekleri diğer insanlara göre değişiklik göstermektedir. Üniversite eğitimini de bu değişikliklere göre almak isteyen kişilerin, istedikleri bölümü etraflıca araştırmaları gerekmektedir. 

Pilot, profesyonel veya kişisel olarak bir hava aracını kullanan kişiye verilen ad olarak tanımlanmaktadır. Bizler de sizlere pilotaj bölümü hakkında birkaç önemli detayı paylaşarak yardımcı olmaya çalışacağız. Bu sayede bölümü tercih etmeden önce sizi nelerin beklediği hakkında az çok fikir sahibi olacak ve kariyerinizi şekillendireceksiniz.

Pilotaj Nedir? 

Pilotaj bölümü sivil havacılık için uluslararası bir şekilde eğitim almış pilotların yetiştirilmesini sağlayan bir bölümdür. Pilot olma hayali kuranlar, istikbal göklerdedir diyenler pilotaj bölümünü tercih etmelidir. Bunun dışında el göz koordinasyonunun önem teşkil ettiği, bu yüzden de çeşitli özelliklere uyan insanların kabul edildiği bir bölümdür. Bu bölüme yerleşen adaylar, sağlık muayenelerini görevli kurumlarda yaptırıp pilot olmaya engel olmadıklarını gösteren birinci sınıf sağlık raporunu almak zorunda ve yılda bir kez de yenilemek zorundadırlar. Bu sayede pilotaj bölümü için uygun olup olmadıklarını sağlık raporu ile de tescilleyebilirler.

Pilotaj bölümü için istenen diğer yeterlilikler arasında uygun boy, uygun kilo, konuşma bozukluğunun ve yükseklik korkusunun olup olmadığı gibi şartlar da aranır. Çünkü kokpite sığmama, göz bozukluğundan dolayı yeterli görüş açısının sağlanamaması gibi durumlarla karşılaşmak hiç hoş olmayacaktır. Göklerde süzülürken soğukkanlı olmak oldukça önemli olacaktır.

Pilotaj Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? 

Öncelikle öğrenci Private Pilot Licence (PPL) eğitimi kapsamında 9 adet teorik PPL dersi alır. Bu derslerden geçildiğinde uçuşa gitmeye hak kazanılır. Sıradaki aşama ise Commercial Pilot Licence (CPL) için Pilot-in-Command uçuşlarına başlamaktır. Ardından Daha sonrasında Airline Transport Pilot Licence (A) eğitim dersleri alınır. Dersler başarıyla tamamlandığında öğrenciler ATPL (A) Frozen lisansı alır. Biraz açıklamak gerekirse; PPL yani hususi pilot lisansı tek motoru bulunan ve hobi amaçlı kullanılan uçaklarda lazım olan bir lisanstır ve ticari bir amaç güdülmez. CPL ise ticari pilot lisansıdır ve adı üstünde ticari uçuşlarda geçerlidir. Son olarak ATPL ise en üst seviye ticari pilot lisansı olarak bilinmektedir. Pilotlar kendi ülkelerinde aldıkları lisansları, izin verilen diğer ülkelerde de kullanabilirler.

Pilotaj Bölümü Çalışma Alanları Nelerdir?

Pilotaj bölümünün amacı havacılık alanındaki eksiği kapatmak, havacılık sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak ve uçak kullanma becerisine sahip olan öğrenciler yetiştirmektir. Bu öğrenciler ise daha sonrasında mezun olduklarında uçuş planlama uzmanı veya pilot olarak askeri birliklerde, havaalanlarında veya savunma sanayiinde çalışabilmektedirler.

Ayrıntıya girmek gerekirse amaç ve göreve göre hazırlıklar yapan, uçağın yüklenmesini kontrol eden, hava durumunu inceleyen, uçuş planını bu bilgilere ve haritalara göre oluşturan, ekibi kontrol eden, teknik donanımları inceleyen, yakıt ve zaman hesaplamaları yapan ve son olarak da uçağı park edip emniyet haline alan kişi pilotaj bölümü mezunu kişilerdir denebilir.

Aynı zamanda pilotaj bölümü mezunları bölgesel veya ulusal havacılık okullarında çeşitli eğitimler için eğitmen görevi de üstlenebilir.

Pilotaj Bölümü Dersleri Nelerdir? 

Bu bölümün dersleri okula göre değişiklik gösterse de genel olarak içerikler ve öğretilmek istenen beceriler aynı olmaktadır. Teorik ve pratik derslerle öğrenci her açıdan bilgilendirilmektedir. Teorik derslerde en az 75 puan alan adaylar pratik eğitimlere hak kazanmaktadırlar. Şimdi ise gelelim bu derslerin ne olduğuna…

Uçak tanıtımı, havacılık İngilizcesi, hava trafik konuşmaları, sivil havacılığa giriş, seyrüsefer, emniyet yönetim sistemleri, mühendislik matematiği, simülatör uygulaması, mühendislik fiziği, genel uçuş güvenliği, havacılık hukuku, navigasyon, aviyonikler, uçuş prensipleri, uçuş yönetim prensipleri, iletişim, meteoroloji, temel ilk yardım, çoğu bölüm için zorunlu olan Türk dili ve Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi gibi dersler pilotaj bölümünün kapsamında bulunmaktadır. Aynı zamanda seçmeli derslerle de öğrencinin bilgileri pekiştirilmektedir.

Bunun dışında bu derslerin yanı sıra, kendine bir şeyler katmak ve mesleğindeki en iyilerden biri olmak isteyen kişiler çeşitli kitaplar, kurslar, eğitimler veya belki de stajlar ile birlikte okulda aldığı eğitimi destekleyecek şeylerle ilerleyebilmektedirler.

Pilotaj Maaşları

Pilotaj maaşları diğer mesleklere oranla daha çok olarak bilinmektedir. Fakat diğer her meslek gibi tecrübe, çalışma alanı, yetenek ve bulunulan kuruma göre pilotaj mesleğinin de maaşları değişiklik göstermektedir. Mesela Türk Hava Yolları veya özel hava yolu şirketlerinde maaşlar farklılık göstermektedir. Yeni mezunların yaklaşık 7500 Türk lirası maaş aldığı bilinenler arasındadır. Bu miktar zamanla 25binleri de bulabilmektedir. Bu aynı zamanda pilot kademesinde göre de değişiklik gösterebilmektedir. Birinci kademedeki pilotlar ana sorumludurlar; uçuş için uçuş sistemlerini çalıştırırlar ve ikinci pilotlar ise onların yardımcı pilotları olarak hava trafik kontrolü ile iletişimde kalarak görev almaktadırlar. Yani unvana göre de maaşlar değişebilmektedir.

Kariyer.net web sitesinde 154 kişinin paylaştığı verilere dayanarak en düşük maaşın aylık yaklaşık 22bin Türk lirası olduğu da görülmektedir.

Tüm bunlara ek pilot maaşlarının en çok olduğu ülkenin ise Çin olduğu bilinmektedir.

Maaş önemli bir kriter olsa da insanın sevdiği mesleği, sevdiği bir yerde yapması da sağlığı, işini iyi yapması ve işin devamlılığı açısından oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

Pilotaj Bölümü Kaç Yıl?

Pilotaj bölümü 4 yıl ve üniversite sınavlarından biri olan TYT’nin AYT puanı ile birlikte lazım olduğu bir bölümdür. Yani bir lisans programıdır. Bunun haricinde eğer varsa yabancı hazırlık programları ile 5 yılı bulabilmektedir. Bu yılların sonunda sizler de başarılı bir sivil veya askeri pilot olabilirsiniz!

Gönderiyi Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp

Yorum yapın