Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Maaş Nedir? Ne İş Yapar?

İçerik Rehberi

EA alanında 4 yıllık Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü hakkında her soruya cevap bulmak adına kaydırmaya devam edin.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir ?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir ?

Günümüzde teknoloji ve bilimin gelişmesi yeni yönetim anlayışlarının doğmasını sağlamaktadır. Yöneticilerin en iyi kararları alabilmesi ve uygulayabilmesi için de doğru bilgiye ihtiyaçları vardır. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü de sınıflandırılmayan bilgileri anlamlandıran, yönetim ve bilişim alanında yenilikleri takip eden öğrenciler yetiştirmeyi hedefler.
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü; bilgi yönetimi, teknoloji ve sistem gibi alanları birleştirebilecek, bilgiyi üretecek, güncelleyecek ve dağıtacak kişilerin daha hızlı ve doğru karar vermelerini sağlamak için uygun kişileri yetiştirip mesleğe hazırlanmalarını amaçlar.

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Ne İş Yapar?

Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Ne İş Yapar?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün çalışma alanı oldukça geniştir. Öğrenci dört yıllık eğitim hayatı boyunca görmüş olduğu eğitimlerden yola çıkarak çalışacağı alanı belirler. Öğrenci okul süreci boyunca aldığı eğitimlerle sınırlı kalmamalıdır. Aynı zamanda bilişim ve işletme alanlarında araştırma ve okumalar yapıp kendini geliştirmelidir. Bu da öğrencinin kendini tanımasını ve hangi alana ilgi duyduğunu öğrenmesini sağlayacaktır Örneğin bilişim alanında web tasarım, veri yapıları ve yönetim sistemleri, programlamaya giriş ve bilgisayar ağları dersleri yer alır. Bu dersler kişinin bilişim alanına yönelmesini sağlayabilir.

Yönetim bilişim sistemleri mezunu; yani Bilişim alanında ilerleyen kişi Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı, Programcı, Veri Tabanı Takip Uzmanı, Seo Uzmanı gibi unvanlarda görev yapabilir. Yönetim alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler ise İnsan Kaynakları Uzmanı, Proje Yöneticisi, Satış Yöneticisi, İş Analisti, Akademisyen vb. gibi unvanlarda görev yapabilir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Dersleri

Bilgisayar Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencilerinin aldığı derslere baktığımızda bilişim ve yönetim alanlarıyla ilgili bir çok farklı ders görüyoruz. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencilerinin aldığı dersler Matematik, Web Tasarım, Pazarlama, Bilgisayar Ağları, Temel Bilgi Teknolojileri, İktisat, Genel Muhasebe, Bilişim Hukuku, Pazarlama Yönetimi, Algoritma ve Programlama, Üretim Yönetimi, Sistem Analizi ve Tasarımı, Ağ Yönetimi ve Bilgi Güvenliği gibi çeşitli derslerdir. Bu derslerin genel olarak müfredatta yer aldığını söyleyebiliriz . Bu dersler üniversitelerin Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde ağırlıklı olmak üzere yer alan derslerdir. Öğrenci bu derslerin dışında ilgisi alanı doğrultusunda seçmeli dersler de seçebilmektedir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Maaş

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Maaşları

Yönetim Bilişim Sistemleri maaşları kişinin bilgi birikimi, yabancı dil bilgisi, iş tecrübesi gibi etkenlere bağlı olarak değişse de yönetim bilişim sistemleri yeni mezunu ve tecrübesiz bir kişinin maaşı ortalama olarak 2.300 TL ile 4.000 TL arasında yer alıyor. Ancak kişinin bilgi birikimi ve iş tecrübesi arttığında yönetim bilişim sistemleri maaşları 7.000 ile 11.000 TL aralığına kadar çıkıyor. Bir diğer farklılık ise kurum farklılıkları olarak görünüyor. Örneğin çok bilinen ve oldukça tanınan bir firmada çalışan kişi tecrübe ve bilgisiyle beraber 20.000 TL ye varan maaşlar kazanabilmektedir. Bu bölümü tercih etmek isteyen adaylar için Kariyer.net verilerinden yararlanmak yararlı olacaktır

Kariyer.net Verilerine Göre Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Maaşları
En Yüksek Maaş (Aylık): 11.400
En Düşük Maaş (Aylık) : 3.000
Ortalama Maaş (Aylık) : 5.330

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü İş İmkanları

Günümüz dünyasında Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı, Proje Yöneticisi, Veri Analisti gibi meslek gruplarında yer alan kişilere talep oldukça artmıştır. Dolayısıyla bu meslekte yer alan kişilerin iş bulma olanaklarının da oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz . Bu bölümden mezun olan kişiler özel şirketlerde çalışabileceği gibi KPSS sınavı ile devlet kurumlarının açtığı kadrolara da yerleşme imkanlarına sahip oluyor.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Kaç Yıllık Bir Bölümdür ?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, öğrencinin seçimi doğrultusunda Türkçe veya İngilizce eğitim vermektedir. Öğrencinin eğitim hayatı ingilizce hazırlık sınıfını saymazsak 4 yıldır. İngilizcesi yetersiz olan ya da İngilizcesini geliştirmek isteyen kişiler ise hazırlık sınıfı okuduğunda eğitim yılı 5 yıl olabilmektedir.

Gönderiyi Paylaş:

Facebook
Twitter
WhatsApp

Yorum yapın